ליקויי בנייה

בכל מבנה, דירה, בית או משרד יכולים להתגלות ליקויי בנייה, בין אם הם בולטים ונראים לעין ובין אם הם מתגלים במהלך בדיקה מעמיקה של עניין זה או אחר. מי שיכול להצביע על ליקוי כזה או אחר הוא איש מקצוע מיומן ומנוסה שלא רק יאתר את הליקוי אלא גם יוכל להסביר מה המשמעות שלו מבחינת המשך שימוש במבנה. יש ליקויים שאפשר פשוט לתקן ללא שום בעיה וגם העלות הכספית לא תהיה גבוהה ולעומתם יש גם ליקויים שיכולים להשפיע על המצב של המבנה וצריך בעקבות הגילוי שלהם לקבל החלטות משמעותיות בנוגע לדרך ההתנהלות הנכונה בהמשך.   מה עושים כאשר מתגלים ליקויי בנייה? חשוב קודם כל להבין שלא כל תקלה או פגם שמתגלים יוגדרו כליקוי בנייה חמור ומה שחשוב כאן זה דרגת החומרה ומידת ההשפעה על אופן השימוש במבנה. כאשר מדברים על ליקויי בנייה מתכוונים לליקויים חמורים, כאלה שיש בהם כדי לסכן את מי ששוהה במבנה או שכאלה שיכולים להחמיר ואפילו להפוך את המבנה למסוכן – רטיבות, היווצרות של עובש בקנה מידה רחב, פיצוץ בצינור מתחת לרצפה או תקלה באיטום. יש כמובן עוד שלל דוגמאות נוספות. יש אנשים שמזמינים שירות של בדק בית על מנת לאתר כל ליקוי עוד בטרם יתחילו לעשות שימוש במבנה ויש מי שיהיה להם חשד לתקלה ויזמינו איש מקצוע לבדיקה מעמיקה.   החשיבות של תיקון או טיפול בכל ליקוי שמתגלה הבעיה האמיתית בנושא של ליקויי בנייה היא שכל ליקוי שנראה קטן עלול להחמיר מהר מאד ולהפוך לתקלה שתהיינה לה משמעויות חמורות מאד. כך למשל, ברגע שרואים התחלה של רטיבות – חשוב מאד לפנות אל איש מקצוע ולהבין מיד האם מדובר ברטיבות שתמשיך להתפשט או שמא מדובר בבעיה נקודתית. בנושאי בניין ושיפוצים דברים קטנים עלולים להחמיר ולגדול וכך להפוך לבעיות גדולות שישפיעו על המשך המגורים או השימוש במבנה. חברת ABN מציעה מגוון שירותי איתור ליקויי בנייה, הגשת חוות דעת מקצועיות ומתן המלצות לביצוע כל תיקון או טיפול שנדרשים.  

תביעות ליקויי בניה

תביעות או הליכים משפטיים שקשורים לליקויי בנייה משויכים לעולם המשפט האזרחי ובמידה ואדם זה או אחר מצליח להוכיח ליקויי בנייה שמקורם ברשלנות או כוונת זדון – הוא יכול לפנות אל עורך דין שמגיש תביעות ליקויי בניה ומלווה את התהליך, כמו גם מייצג את הלקוח. חשוב להבין שליקויי בנייה הם עניין חמור מאד שעלול לעלות בחיי אדם אם הוא לא מטופל היטב בצורה מקצועית ויסודית ומכאן החשיבות של טיפול בהם באופן מיידי ובצורה אחראית. לא בכדי מדובר בנושא שיש לו גם נגיעה משפטית, שכן אם הליקויים חמורים הרי שהם עלולים לסכן חיי אדם.  

מה התהליך של הגשת תביעות ליקויי בניה?

כאשר מגלים חשד לליקוי בנייה כזה או אחר יש חשיבות לפעולות מהירות ולפנייה לאנשי מקצוע. ראשית – צריך לבדוק לעומק האם מדובר בתקלה שמקורה בלאי טבעי ואפשר לתקן אותה בצורה פשוטה ומהירה. במידה ולא – צריך להזמין אנשי מקצוע שמכירים את התחום ויכולים לבצע אבחון מעמיק ויסודי ממה נובעת התקלה והאם מדובר בליקוי שמקורו רשלנות. רק לאחר שמתקבלת חוות דעת ממהנדס בכיר אפשר לשקול את האפשרות של פנייה אל עורך דין שמעסק בהגשת תביעות ליקויי בניה כדי לפרוס בפניו את הטענות ואת חוות דעת המומחה. הוא זה שינחה על הצעדים הבאים הנכונים ביותר.  

החשיבות של הגשת תביעה

אם מתעורר מצב שבו צריך לשקול ברצינות לקבל ייעוץ בנוגע להגשת תביעות ליקויי בניה הרי שהליקויים שהתגלו הם חמורים ויש בהם כדי סכנה למי שמאכלס את המבנה המדובר, ללא קשר למהות שלו או השימוש בו. יתכן שיהיה מדובר בקבלן שלא מבצע את העבודה כמו שצריך ומחפש קיצורי דרך או חסכון בכסף עבורו. בזכות התביעה אפשר יהיה לגרום לאנשים אחרים שמדובר בבעיה רוחבית וגם הם יבדקו את המצב אצלם במידה ועבדו עם אותו הקבלן. רק בדרך זו אפשר יהיה לעצור את העניין. אביעד ניסים, מהנדס בכיר ומנהל חברת ההנדסה ABN מציע שירותי חוות דעת מומחה לפני הגשת תביעות נגד קבלנים בנושא ליקויי בנייה.

תביעת קבלן על ליקויי בניה

כאשר מתגלים ליקויי בנייה במבנה זה או אמר צריך להבין את המשמעות שלהם והאם הם יגרמו לשינויים בתוכניות או בשימוש במבנה. יש ליקויים מינוריים שאפשר יהיה לתקן ללא בעיה וזה לא ייקח הרבה זמן או משאבים ויש ליקויים מהותיים שעלולים לגרום לכך שאי אפשר יהיה לעשות שימוש במבנה או שתהיה בהם סכנה של ממש. במקרים חמורים של ממש צריך יהיה לשקול הגשת תביעת קבלן על ליקויי בניה שכן חוות דעת מקצועית תראה שיש ליקויים חמורים שאולי היו צריכים להיבדק ואפשר היה להימנע מהם. יש ליקויים שקורים כחלק מבלאי טבעי ויש גם כאלה שקורים בשל רשלנות.

איך מגישים תביעת קבלן על ליקויי בניה?

כמו כל הגשת תביעה אחרת גם בתחום של ליקויי בנייה חשוב לפנות אל עורך דין שמכיר את התחום ומציע בו שירותים. חשוב להתרשם מעורך הדין עצמו, מרמת הניסיון שיש לו בהגשת תביעת קבלן על ליקויי בניה ועל אחוזי ההצלחה שלו. הוא יבחן לעומק את המקרה הספציפי שעומד על הפרק, יעיין בעומק רב במסמכים של חוות הדעת המקצועיות שהוגשו בנוגע לליקויים המדוברים ויבין האם אכן יש היתכנות לתביעה משפטית. חשוב לאסוף כל מסמך שמוכיח את הליקויים, לשמור עדויות וראיות להשתלשלות העניינים וכך הוא יחליט מה הדרך הנכונה ביותר להשיג צדק עבור הלקוח שלו.

המשמעות של הגשת תביעה

אם לקוח זה או אחר פונה לא עורך דין ושוקל הגשת תביעת קבלן על ליקויי בניה הרי שמדובר בליקויים חמורים שנראה שקרו בשל רשלנות. ליקויי בנייה חמורים עלולים לסכן את כל מי שישהה במבנה ולכן יש לנושא זה השלכות משמעויות. המבנה יכול להיות בית פרטי, דירת מגורים או אפילו בניין משרדים ואי אפשר להרשות מצב שבו המבנה יסכן את מי שישהה בו. מהסיבה הזאת יש מקום לשקול הגשת תביעה. חברת ABN היא חברה הנדסית ותיקה ומובילה עם ניסיון רב בהגשת חוות דעת מומחה בנושאי ליקויי בנייה לעורכי דין בעת הגשת תביעות.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

פיקוח בנייה
פיקוח ובקרת איכות

פיקוח יעיל ומקצועי שתפקידו לפתור בעיות ולצמצם הוצאות בדק, חיסכון של לפחות 50% באמצעות פיקוח יעיל ומקצועי המסתמך על מערכות טכנולוגיות שמספקות מידע לאורך כל שלבי הביצוע ניתן למנוע את

קרא עוד >>
בדק בית לדירה חדשה מקבלן
בדק בית דירה חדשה

בדק בית ששם את האינטרס שלכם במקום הראשון! במחקר שנערך על ידי חוקרים מטעם הטכניון נמצא כי ב-100% מהדירות החדשות ישנם ליקויי בניה, חלקם ליקויים קטנים שאותם יכול כל אדם

קרא עוד >>
פיקוח דיירים

פיקוח מקצועי שדואג לשמור על אינטרס הדיירים, ופיקוח על התקדמות הפרויקט בהתאם לתוכניות! עם ניסיון בפיקוח וליווי בעשרות פרויקטים של התחדשות עירונית אנו מספקים מעטפת מקצועית שדואגת לפקח על עבודת

קרא עוד >>